Year # Title Filmmaker Awards Given Watch It Now
2016 1 A Little History Ben Murray Grand Prize https://youtu.be/tkaLp_NlLWQ
2016 2 Butter Man Noel Anderson Best Narrative  
2016 3 Spring Shearing Tamsen Merrill Best Documentary  
2016 4 They Sky On His Back Nick Royston Best Original Music Score  
2016 5 WZRD Galen Knowles Technical Achievement Award  
2016 6 One Shot Mission Tobias LaMontagne First Prize/Youth  
2016 7 Pranksters Josie O'She, Ainsley Murray, Alyshah Parshal-Matylas, Ashlee Townsley Tip 'O The Hat Prize  
  8        
Year # Title Filmmaker Awards Given Watch It Now
2015 1 Nightlight Alouette Batteau, Amelia Nields-Chalfont, Isabellal DeHerdt Music Video Award  
2015 2 Stop The Pipeline Will & Donna Elwell    
2015 3 Sister Speak Jan Freeman    
2015 4 Reverse 911 Dave Fessenden Best Documentary  
2015 5 Annabelle Manfred Gabriel Technical Achievement Award  
2015 6 The Cursed Stone Isabella Hennessey    
2015 7 The List Tobias LaMontagne Grand Prize & Audience Award  
2015 8 Kick Ass Chicks Zoe Lemos, Eva markham, Wills Sippel    
2015 9 The Secret Life of a Glacial Erratic Tamsen Merrill    
2015 10 Lost and Found: a Cinepoem Series Arlyn Miller    
2015 11 Baby Dream Harvest Janice Sorensen    
2015 12 Save Our Spoons Sophia Wernick  First Prize/Youth  
2015 13 Desperate Housewives of Ashfield Victoria Kent Worth    
2015 14 Angels and Devils Rosie Young, Maia Richie, Zoe Lemos, Riley Hayward    
2015 15 If Aliens Came to Ashfield Jayden Richie and Bosel Stravino    
2015 16 The Salesman Ben Tobin Best Narrative Entry & Best Actor in a Narrative  
Year # Title Filmmaker Awards Given Watch It Now
2014 1 3 Days of the Demon Nicholas Lund-Ulrich /Kerry Carlock Grand Prize  
2014 2 Summer Myles Cheda Best Documentary  
2014 3 Never Move To The Country TobiasLaMontagne    
2014 4 Conway Gardens Jonathan Barkin    
2014 5 Alice Walker on Muriel Rukeyser      
2014 6 Some Other Job David Fesenden    
2014 7 Or Else I Shall Be Lost Ben Tobin Technical Achievement Prize  
2014 8 Special Town Meeting Gus Ganley    
2014 9 Barefoot Allen Tamsen Merrill Best Historical  
2014 10 Pietro Place Gayle Kabaker/Peter Jones    
2014 11 An Ode To Lonesome Roads Michael Hulbert    
2014 12 One Small Cookie Noel Anderson Best Narrative /Audience Award  
2014 13 3 Days of the Demon Tom Ulrich and Jane Lund Best actor in a Narrative Entry  
Year # Title Filmmaker Awards Given Watch It Now
2013 1 Country Guy Eli Catlin & Jackson Reeves Henning Grand Prize www.youtube.com/watch?v=Mvmk8HAoaHY
2013 2 The Journey Of Alden Wakefield Ben Tobin First Prize/Adult  
2013 3 Travel On Alouette Batteau, Amelia Chalfant, Isabella DeHerdt First Prize/Youth  
2013 4 An Afternoon In Ashfield Myles Cheda Music Video Prize  
2013 5 The Sword Tobias LaMontagne Technical Achievement Prize  
2013 6 Alas Michelle LaRoque Audience Award + Esther Williams Award  
2013 7 Somnus Ben Murray    
2013 8 Sanderson Montage Sanderson Film Class 2013    
2013 9 Bay State Brumby Rides Again Sculleigh Osman    
2013 10 People Are Always Asking Me… Kurt Meyer    
2013 11 Town Band Tamsen Merrill    
2013 12 The Sounds Of Ashfield Kate O'Shea    
2013 13 Wood Fire Metal Earth Water David Fessenden    
2013 14 A Life Without Pizza Is No Life Kai DeLorenzo, Tynan Hewes Ella Deters    
2013 15 We Were Wiser Tinycrush Society    
2013 16 Mystery Of The Lake-Ness Monster Alouette Bateau, Elias Smith    
2013 17 Lights. Camera. Action...TRICKS!!! Ella Deters    
2013 18 Bumblebee Manfred Gabriel    
2013 19 Good Morning Ashfield Mia Richie & Rosey Young    
Year # Title Filmmaker Awards Given Watch It Now
2012 1 Cynthial Elbaum:  Jude Elbaum & Kate O'Shea Ph.D. Grand Prize http://www.youtube.com/watch?v=TRAjDwBmhFU
A Life In Photographs
2012 2 The Recent Excitement  David Fessenden First Prize/Adult http://www.youtube.com/watch?v=gjksUJVtk68
In Ashfield
2012 3 Speak Up Isabella Deherdt First Prize/Youth & Audience Award http://youtu.be/UABRU5D1G24
2012 4 ABC Rap Liam O'Shea Music Video Prize http://www.youtube.com/watch?v=Fus8AV26zpI
2012 5 Imaginarium Ben Tobin Technical Achievement Prize  
2012 6 Al's Thrifty Country Wisdom Patty Pieropan Dong Special LoTech Award  
2012 7 Larry & The Woodchuck Carol Sheehan    
2012 8 What's in this Dirt Chris Rawlings    
2012 9 Baystate Brumby Sculleigh Osman   http://www.youtube.com/watch?v=oDThoy-xycE
2012 10 Microfauna Ashfieldia Wes Fleming    
2012 11 Tiny Bites RoseYoung & Maia Ritchie    
2012 12 A Disgrace to the Farce Nan Parati   http://youtu.be/lfi1aKEI6Tw
2012 13 Trio Lumiere Rebecca Hartka   http://youtu.be/wWGFpxrqzY8
2012 14 Ashfield Trails Documentary Milo Farley & Wyatt Pease    
2012 15 The Spells of the Butterfly Scott Elias Felluss    
Year # Title Filmmaker Awards Given Watch It Now
2011 1 A Fowl Of The Law Noel & Silas Anderson Grand Prize & Audience Award  
2011 2 Words, Words, Mere Words Liam Quinn First Prize, Youth http://www.youtube.com/watch?v=ctCYqUgpM3E
2011 3 We've Come To Sing David Fessenden & Jon Bos First Prize, Adult http://www.youtube.com/watch?v=r8kD6tVdebQ
2011 4 Journey's End Farm Kate O'Shea & Mary Leue Ashfield History Prize http://www.youtube.com/watch?v=p8i3XALgB5s
2011 5 Anna and Her Tribe Ben Tobin Technical Achievement Prize http://youtu.be/FYjvpQ_3Do8
2011 6 Play Like A Girl Mary Patierno Music Video Prize http://youtu.be/5bACFUP3H5c
2011 7 Let's All Go To Ashfield Thomas Milburn    
2011 8 Train Of Thot Phil Nolan   http://www.youtube.com/watch?v=unS8ydTf_hU
2011 9 An Unusual Backwards Day Jim Lobley / Film Camp Kids    
2011 10 An Ashfield Catastrophe Nancy "Satch" Hoff    
2011 11 Follow Me In Lisa Kwon & Sonya Kitchell    
2011 12 Ashfield vs South Ashfield Tamsen Merrill & Gregory Thorp   http://www.youtube.com/watch?v=hkiBG_xlG2I
2011 13 Sergeant Squarehead Jim Lobley / Film Camp Kids    
2011 14 Fall Festival Mathew Chamis    
2011 15 Ease Into This Love Robert Jonas   http://youtu.be/Z0_1Ig0kxN8
2011 16 You Don't Have To Go To Colorado Phil Pless & Scott Johnson    
2011 17 Ashes To Ashes Holly Wescott    
Year # Title Filmmaker Awards Given Watch It Now
2010 1 The Adventures of Professional Man Ben Murray Grand Prize  
2010 2 Pancaper Two Gayle Kabaker First Prize Adult http://www.youtube.com/watch?v=NcYKesZtrtM
2010 3 The Adventures of Bob Theo Gabriel First Prize Youth http://www.youtube.com/watch?v=_H77Yg1nKOk
2010 4 Willy David Fessenden Ashfield History Prize http://www.youtube.com/watch?v=G2X-A_Yx9iM
2010 5 School Bus Times Gregory Thorp Technical Achievement Prize http://youtu.be/apDFUr6C8ls
2010 6 Lighthouse Evan Yeardon Music Video Prize http://youtu.be/nlHqXFSOTl8
2010 7 Baba O'Riley Henry Lombino Tip 'O The Hat Prize  
2010 8 Desperate Horsewives Sarah McKusick    
2010 9 Tiny Crush Elijah Rottenberg    
2010 10 A Life For Gordon Quinn Peter Newland & Cicily Corbett    
2010 11 Silver Teapots Pamela Wagner    
2010 12 Kids Market Nancy Hoff    
2010 13 t_&_c Thom Pasculli & Caroline Kessler    
2010 14 AnnaBread Manfred Gabriel   http://www.youtube.com/watch?v=iW-ymv5Omg4
Year # Title Filmmaker Awards Given Watch It Now
2009 1 THE GREAT ASHFIELD PANCAPER Gayle Kabaker Grand Prize http://youtu.be/YtXPiXbgJBk
2009 2 DANCING QUEENS Nancy "Satch" Hoff First Prize, Adult & Audience Choice http://youtu.be/kR3_eFAOFzg
2009 3 STOCKING THE FOOD PANTRY Tamsen Merrill Ashfield History Prize http://www.youtube.com/watch?v=UsjBKluUECs
2009 4 LOCAVORE David Fessenden Ashfield Resident Prize http://www.youtube.com/watch?v=k6zLLiirH88
2009 5 HISTORY IN FREE FALL Galen Knowles First Prize,Youth http://www.youtube.com/watch?v=uG5_HEgq81g
2009 6 THE SUMMER INTERN Noah Dirks    
2009 7 THE COLOR OF LIFE Elihu Christie Jones    
2009 8 HAUNTED ASHFIELD BARN Theo Gabriel & Dante Giramma    
2009 9 IT CAN HAPPEN Jason Mazzarino & Elijah Rottenberg    
2009 10 THE REVELATION OF PANCAKE INSPIRATION Gayle Kabaker    
2009 11 CRUSHED Tamsen Merrill    
2009 12 BARN ON THE 4th OF JULY David Fessenden   http://www.youtube.com/watch?v=yaoihnuKGhw
2009 13 ICE STORM 2008 Mary Link    
2009 14 THE GREAT BLIZZARD Galen Knowles    
2009 15 DARK HARVEST Izzy Kornblatt    
Year # Title Filmmaker Awards Given Watch It Now
2008 1 ASHFIELD ON HIS MIND Cicily Corbet Grand Prize http://www.youtube.com/watch?v=EKDQw_J0thg
2008 2 FLUSTERED Ben Murray First Prize, Adult & Audience Choice  
2008 3 ASHFIELD ARTIST Bennett Duchin First Prize, Youth  
2008 4 EVERYTHING PRACTICAL, PRACTICALLY ANYTHING Liz Castro Ashfield Resident Prize http://www.youtube.com/watch?v=dYAPMgRH7wA
2008 5 THEN THERE WAS SOMETHING Robert Jonas   http://www.youtube.com/watch?v=XUYZPlqEZrs
2008 6 HARDWORKIN' HARDWARE KIDS Marc Stegman    
2008 7 ASHFIELD FARMERS David Fessenden   http://youtu.be/AFmD7IMbRQA
2008 8 ASHFIELD BOYS WINTER YARD SALE Galen Knowles    
2008 9 FOR EVERY DROP Gayle Kabaker   http://www.youtube.com/watch?v=f3Zie4A9IOA
2008 10 REFLECTIONS: THE ASHFIELD LAKE Galen Knowles    
2008 11 SPRITES IN SPACE Robert Jonas   http://www.youtube.com/watch?v=dDQMfVpYY4A
2008 12 LOCAL WANDERINGS Peter Kitchell    
2008 13 HOLE IN THE LAKE Tamsen Merrill   http://www.youtube.com/watch?v=c7d405OYJ2g
2008 14 FLOATING ICE WORLD Robert Jonas   http://www.youtube.com/watch?v=gkmgcAxKVpU
Year # Title Filmmaker Awards Given Watch It Now
2007 1 THREE SEASONS OF WINTER David Fessenden Grand Prize http://www.youtube.com/watch?v=MzgAXqexRmo
2007 2 INVASION Ben Murray Audience Award  
2007 3 A LIFETIME IN ASHFIELD Bennett Duchin Co-First Prize  
2007 4 HOME FOR THE HOLIDAYS Nick Lund-Ulrich Co-First Prize  
2007 5 BUD Martha Lively & Katherine McCusker    
2007 6 THE ASHFIELD FALL FESTIVAL - WHAT DID YOU EAT THERE? Nate Bartlett   http://www.youtube.com/watch?v=VSJUsaQkSj0
2007 7 THE 11TH COMMANDMENT Zachary Lapierre    
2007 8 A MORNING IN SEPTEMBER David Fessenden    
2007 9 BELTAINE Jackie Cooper    
2007 10 STANLEY'S DAY OUT Thomas Roberts-Wierzbowski   http://youtu.be/rfwVAr_1qlg
2007 11 OVER THE CORN Tamsen Merrill   http://www.youtube.com/watch?v=o6dcA-Qb9yk
2007 12 COUNTRY GIRL MEETS CITY GIRL Kaitlyn Sever & Sarah Townsley